Opäť raz ma moje telo skrz chronickú únavu a bolesť dokopalo k zmene stravovania. Nechápem tomu. Za posledné roky som pár krát zmenil tak stravu, že som sa na nejakú dobu cítil plný energie, fantasticky a po nejakom čase som sa vrátil opäť k starým návykom.

Zase som padol do únavy behom dňa a bolestí hlavy. Hlava a črevá sú prepojené, preto keď sa tak poriadne niečoho napráskame, sme tak oťapení. Hlava hneď hlási, že dole črevách nie je niečo v poriadku.

Moja blízka dušička Rea Molnár, ktorá sa venuje výžive a trénovaniu, mi poslednú dobu ospevuje paleo stravovanie. Teda návrat k tomu, ako sa živili naši predkovia v paleolite, teda v jaskyniach. Boli to lovci a zberači.

Po naštudovaní si, o čo sa jedná, som došiel k tomu, že to je presne tá strava, ktorú som jedol aj v minulosti, keď som sa cítil dobre. Hlavne veľa ovocia a zeleniny. Zelené smoothies z banánu, špenátu a pod., to je moje 🙂 Spomínam si, keď som bol 6 mesiacov bez cukru a pšenice, to bolo energie a keď je energia, je tvorivosť a tie najlepšie nápady.

Chcem to znova, ale už nechcem padnúť do starých návykov. Predsa, keď človek zažije niečo nové, silné, po čom sa cíti dobre, tak by to mal chcieť nastálo a nie sa vracať dozadu. Staré zvyky sú veľmi silné, mocné. Ťahajú nás dozadu ako kotva loď ku dnu.

Asi preto, že sme sa ich držali dlhé roky a zrazu chceme spraviť zmenu, ktorá pretrvá. Chce to čas, pevnú vôľu, vytrvalosť a hlavne lásku sám/sama k sebe. Aspoň tak to vnímam ja.

Všímam si ako emócie, to ako sa cítim, ovplyvňuje to, načo mám chuť. Keď som v hneve, mám chuť na kadečo nezdravé, vklude by som sa natlačil aj kadejakým fast foodom, kebabom či pizzou. Keď som v pohode, ani ma nenapadne siahať po takýchto jedlách.

Slovo jedlo by som asi mal vylúčiť zo slovníka, lebo je v ňom jed-lo a strava, to je ako otrava. Chcem byť po tom, čo zjem, živý. Tak asi výživa 🙂

Chcem sa opäť cítiť živý, zdravý, plný energie. Chcem vstávať oddýchnutý a mať energiu po celý deň. To sa dá jedine vhodnou výživou, lebo telo je ako auto. Keď máme auto na benzín a dáme doňho diesel, ďaleko sa nepohneme.

Ja som dlhšie obdobie nesprávne tankoval, tak teraz musím vypustiť nádrž a natankovať správnu hmotu (energiu), aby som sa mohol pohnúť z miesta.

Do svojho režimu som opäť zaradil veľa zeleniny, ovocia, obmedzil pečivo a únava nadobro zmizla. Ako málo stačilo k zmene. Len zmeniť zabehnuté koľaje…

Opäť sa cítim skvele 🙂

O autorovi článku

Website | + posts

Mám 36 rokov, som ženatý, žijem v Bratislave a po 5 rokoch v neziskovej organizácii Úsmev ako dar, kde som posledných 18 mesiacov hľadal bývanie rodinám v núdzi, aby neskončili na ulici a deti v detskom domove, som sa rozhodol posunúť ďalej (projekt skončil). Moje smerovanie pokračuje v ďalej v neziskovej sfére (čoskoro dopíšem viac). K tomu s priateľmi máme e-shop www.pravavoda.cz, bez ktorej si neviem predstaviť už svoj život. Robí s klasickej bežnej vody s chaotickou štruktúrou vodu štruktúrovanú a to je taká, ktorá je bežne v prírode, teda je aj najprirodzenejšia pre človeka.

Páčil sa ti článok?

Zdieľaj ho medzi svojimi priateľmi, nikdy nevieš komu pomôžeš. Ďakujem :)