Druhí často a radi prekračujú naše hranice. My sa musíme naučiť s kľudom na srdci im povedať “nie”.

Korene tohto problému siahajú hlboko do nášho detstva, kedy sme museli poslúchať. Kedy každý odpor smeroval k bitke, kriku a podobne. Veľmi rýchlo sme sa naučili, že autoritám sa neodporuje a radšej spravíme, čo je po nás požadované.

To negatívne, čo nasledovalo vždy po povedaní NIE v našej minulosti hocijakým spôsobom, sa do nás tak hlboko zapísalo, že s tým v súčastnosti máme problém.

Keď niekto teraz prekračuje naše hranice a my ho nevieme zdravo odmietnuť, máme voči tomu človeku hnev. Ale on nemôže za náš hnev, to my sami.

My sme tí, ktorí potrebujú v minulosti odpustiť tým, ktorí nás nerešpektovali a denne prekračovali naše hranice. Či v detstve, bývalých ci súčastných vzťahoch, v práci, s kamarátmi. 

Aby sme sa mohli posunúť ďalej. Aby sme zdravo, s kľudom a úsmevom na perách dokázali povedať človeku NIE.

Vtedy prichádza skutočný pocit slobody. Vyjadrili sme samých seba, kým v skutočnosti sme, bez strachu, čo bude nasledovať.

Tým, že sa dokážeme takto prejaviť, sa stávame stále viac a viac sami sebou. Všetko ostatné je potlačenie našej prirodzenej podstaty, kým naozaj sme.

Ak nevieš povedať NIE, začni na malých veciach… Postupne prejdi do väčších až raz nastane chvíľa, kedy si zastaneš aj sám/samu seba. 

Vtedy môžeš zmeniť svet… rozhodne ten svoj 🙂

PS: umenie povedať nie s ľahkosťou a láskou je ako vyfukovanie dymu z vodnej fajky. Tiež to ide samo.

O autorovi článku

Website | + posts

Mám 36 rokov, som ženatý, žijem v Bratislave a po 5 rokoch v neziskovej organizácii Úsmev ako dar, kde som posledných 18 mesiacov hľadal bývanie rodinám v núdzi, aby neskončili na ulici a deti v detskom domove, som sa rozhodol posunúť ďalej (projekt skončil). Moje smerovanie pokračuje v ďalej v neziskovej sfére (čoskoro dopíšem viac). K tomu s priateľmi máme e-shop www.pravavoda.cz, bez ktorej si neviem predstaviť už svoj život. Robí s klasickej bežnej vody s chaotickou štruktúrou vodu štruktúrovanú a to je taká, ktorá je bežne v prírode, teda je aj najprirodzenejšia pre človeka.

Páčil sa ti článok?

Zdieľaj ho medzi svojimi priateľmi, nikdy nevieš komu pomôžeš. Ďakujem :)