Nie raz v živote som mal bolesti chrbta. V minulosti to bolo na pravidelnej báze. Striedal som masérov, nahrávačov, chiropraktikov, rôzne terapeutické pomôcky, maste, až kým som nedošiel do momentu chronických neustupujúcich bolestí a nezačal som sa zamýšľať, prečo ma ten chrbát vlastne bolí.

Vždy som mal najviac stuhnutú šiju a trapézy. V tej dobe, dobrých 15 rokov dozadu od písania tohto článku v roku 2023, som zažíval aj veľa stresu a tým, že stres z hlavy ide ako vodopádom najprv do krku, šije, trapézov, som sa nemohol čudovať, že ma zo začiatku bolievali najviac tieto oblasti.

Netrvalo dlho, kým som pochopil, že na bolesti chrbta a nielen jeho, ale aj celého človeka, je úžasné a veľmi prospešné pravidelné cvičenie. Jóga, kalanetika, pilates, s vlastným telom, možností je mnoho, už si len nájsť to, čo nám vyhovuje.

Hlavne pravidelne, aspoň 2-3x do týždňa. Deň má 24 hod. no neobeduje človek 1 hodinu cvičenia z toho, aby mu bolo lepšie? Už sa len k tomu dokopať. To je najťažšie. Keď už cvičí, začína postupne cítiť úľavu, už je dobre, už je lepšie.

My potrebujeme cvičiť. Keď necvičíme, naše svaly tuhnú, skracujú sa a vznikajú tam tie hrčky, ktoré sa volajú spazmy. Koľko som ich roztlačil, keď som pracoval ako masér. Mnoho. Len masáže, naprávačky, maste a pod., to sú všetko len dočasné riešenia. Keď nebudeme sami naťahovať svoje svaly, svoje telo, bolesť sa bude opakovane vracať.

Bolesti chrbta neodstráni len cvičenie. Na ďalšom mieste je aj stravovanie. Telo je veľmi inteligentné a veľmi rýchlo nám dá najavo, čo mu robí dobre a čo nie. Len my nie sme zvyknutý na signály, ktoré nám dáva. Nikto nám o tom nikdy nepovedal. Neučili nás to v škole.

Stačí sa pozrieť nato, že keď si dá človek niečo ťažšie stráviteľné na obed, tak si potom potrebuje dať kávu. Potrebuje sa nakopnúť, lebo nemá dostatok energie. Totiž všetka energia išla do trávenia.

Odkedy moju stravu tvorí prevažne čerstvá zelenina, zelené smoothie, ale samozrejme aj mäso, ryby, ale väčšina je zelenina, neviem čo je to chronická únava, ktorú som v minulosti zažíval a ani rôzne tráviace problémy, ktoré mi cez bolesť v oblasti chrbta, kde tieto orgány sú, hlásili, že niečo nie je v poriadku.

O naše telo sa musíme starať, ak chceme byť zdraví. Inak to nejde. Aby duša mohla rásť, rozvíjať sa a robiť prečo sem prišla, potrebuje, aby jej dopravný prostriedok, teda telo, fungovalo správne.

Nie som proti mastiam, terapeutickým pomôckam, masážam a podobne. Nie som proti ničomu. Takisto sa občas namažem, dám si teplý vankúš na chrbát, idem na kvalitnú masáž. Dôležité je len si uvedomiť, že toto sú len pomôcky.

Gro pre náš zdravý chrbát, aby pominuli bolesti chrbta, je cvičenie a kvalitná výživa.

Nielen to, ale je dobré týmto začať. Do chrbta sa ukladajú kadejaké nespracované emócie, smútky, potlačené hnevy, neodpustenia. Nemizne to, aj keď sa snažíme zabudnúť a utiecť o toho, čo sa nám stalo. Niekde sa to musí ukladať.

Keď začneme spomínaným cvičením a zmeníme stravovanie, začnú sa tieto veci uvoľňovať. Lepšie sa nám začne „dýchať“, lebo predtým sme sa mohli cítiť ako väzni vo vlastnom tele. Začneme lepšie zvládať to, čo nám život každodenne nadeľuje.

Zrazu sa budeme cítiť lepšie, pozitívnejšie, kľudnejšie… Takže už sa len k tomu dokopať a výsledok nebude na seba dlho čakať.

Chcem ešte upozorniť na jednu vec. Ak necvičíte a ste poriadne stuhnutí a začnete cvičiť, môžete mať ešte väčšie bolesti ako predtým. Bude to však trvať iba 1-2, max. 3 týždne. Poviem to tak jednoducho, lebo telo je proste v šoku, že sa s ním niečo deje. Mne trvalo asi 2 týždne, kým si tie moje stuhnuté svaly zvykli na niečo nové.

Verte mi, za ten pocit, ktorý príde potom, sa to oplatí 🙂

O autorovi článku

Website | + posts

Mám 36 rokov, som ženatý, žijem v Bratislave a po 5 rokoch v neziskovej organizácii Úsmev ako dar, kde som posledných 18 mesiacov hľadal bývanie rodinám v núdzi, aby neskončili na ulici a deti v detskom domove, som sa rozhodol posunúť ďalej (projekt skončil). Moje smerovanie pokračuje v ďalej v neziskovej sfére (čoskoro dopíšem viac). K tomu s priateľmi máme e-shop www.pravavoda.cz, bez ktorej si neviem predstaviť už svoj život. Robí s klasickej bežnej vody s chaotickou štruktúrou vodu štruktúrovanú a to je taká, ktorá je bežne v prírode, teda je aj najprirodzenejšia pre človeka.

Páčil sa ti článok?

Zdieľaj ho medzi svojimi priateľmi, nikdy nevieš komu pomôžeš. Ďakujem :)